piątek, 6 maja 2011

Nierówności społeczne w krajach rozwiniętych

W ciągu ostatnich 20 lat nierówności dochodowe w najbardziej rozwiniętych krajach świata znacznie się zwiększyły, a Polska znalazła się w czołówce krajów o największym rozwarstwieniu społecznym – wynika z najnowszych danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

W większości krajów OECD dochody 10% najbogatszych gospodarstw domowych rosły szybciej niż 10% najbiedniejszych rodzin. Średnio dochody najbogatszych obywateli państw OECD w ciągu ostatnich 20 lat rosły o 2,0% rocznie, a najbiedniejszych o 1,4%. Różnice między najbogatszymi i najbiedniejszymi gospodarstwami najszybciej rosły w Izraelu, Szwecji, Australii i Niemczech, a najprędzej zmniejszały się w Hiszpanii, Grecji, Chile i Irlandii. W Izraelu i Japonii realne dochody najbiedniejszych 10% gospodarstw domowych w ciągu ostatnich 20 lat nawet spadły. Obecnie w krajach OECD średni dochód najbogatszych 10% obywateli jest około dziewięć razy wyższy niż 10% najbiedniejszych.

Polska znajduje się w czołówce krajów o największym rozwarstwieniu społecznym, ponieważ średnie dochody najbogatszych Polaków są 13,5 razy wyższe niż dochody najuboższych obywateli naszego kraju.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz