wtorek, 5 lipca 2011

Ustawa o nasiennictwie i GMO

Sejm przyjął wczoraj ustawę o nasiennictwie. Z dokumentu wykreślono zapisy o roślinach genetycznie modyfikowanych.
Ustawa o nasiennictwie reguluje m.in. przepisy dotyczące wytwarzania i oceny materiału siewnego oraz zasady jego etykietowania i oznaczania. Określa również, że rejestracją odmian roślin uprawnych zajmuje się, tak jak obecnie, Centralny Ośrodek Badania Roślin Uprawnych. Głosowało 421 posłów, za przyjęciem ustawy opowiedziały się 233 osoby, przeciw było 186, dwie wstrzymały się od głosu.
Najbardziej kontrowersyjna część dotyczyła nasion genetycznie modyfikowanych. W projekcie ustawy znalazł się zapis, że "do obrotu dopuszcza się materiał siewny odmian genetycznie modyfikowanych, jeżeli modyfikacja wprowadzona do odmiany jest dopuszczona do obrotu z przeznaczeniem do uprawy na podstawie decyzji właściwego organu Unii Europejskiej". Zamiarem rządu było usunięcie istniejącego od 2003 roku zakazu obrotu nasionami GMO w Polsce. Przepis ten był krytykowany przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który orzekł, że Polska naruszyła prawo wspólnotowe.
Posłowie PiS postulowali wprowadzenie do ustawy o nasiennictwie poprawki, która zakazywałaby sprowadzania z innych krajów nasion GMO i wpisywania roślin GMO do krajowego rejestru odmian. Sejm odrzucił te propozycje.
- Przepisy dotyczące GMO w całości zostały już wykreślone z ustawy podczas prac sejmowych. Stąd poprawki dotyczące zakazów nie były konieczne - mówi Wojciech Sokołowski, poseł PO, który przedstawiał wczoraj w Sejmie prace Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. - Nie możemy wyraźnie zakazać obrotu nasionami genetycznie modyfikowanymi, ponieważ Polska musiałaby płacić ogromne kary, a przedsiębiorcy mogliby dochodzić odszkodowań z tytułu utraconych korzyści.
Zastosowano półśrodek. Zniknął wyraźny zakaz obrotem nasion GMO w Polsce, ale nie ma możliwości wpisania ich do rejestru. Rolnik, który wyprodukuje ziarno GMO w Polsce nie będzie mógł sprzedać go na terenie kraju.
Brak jednoznacznego zakazu upraw GMO otwiera Polskę na takie uprawy. Niestety, eksperyment na ludziach, jakim są uprawy genetycznie modyfikowane, będzie możliwy także w Polsce.
Dostępna jest petycja w sprawie odrzucenia ustawy:
http://alert-box.org/petycja/

środa, 8 czerwca 2011

Skażenie rzeki Hangzhou

Z soboty na niedzielę do rzeki zaopatrującej w wodę chińskie miasto Hangzhou oraz jego okolice, dostało się 20 ton żrącego fenolu. Cysterna z tą niezwykle żrącą substancją miała wypadek przez który przewróciła się. Fenol przedostał się do rzeki w wyniku opadów deszczu, które zmyły go do rzeki Xin'an. Miasto Hangzhou zostało odcięte od bieżącej wody.

Apel w sprawie GMO

Kampania "Stop dla GMO w Polsce" wystosowała apel do polityków o odrzucenie projektu ustawy o nasiennictwie, który ma być głosowany 7 czerwca. Nowa ustawa nie reguluje precyzyjnie kwestii organizmów genetycznie modyfikowanych, przez co może tworzyć furtkę prawną dla tworzenia w Polsce upraw GMO. Apel zarzuca również brak demokracji w procesie obrad nad ustawą W konsultacjach społecznych nie uwzględniono organizacji anty - GMO. W liście zwrócono tez uwagę na manipulację ze strony władz, które twierdzą, że wprowadzenie zakazu upraw GMO jest sprzeczne z prawem Unii Europejskiej.
Pełna treść listu:
http://www.icppc.pl/antygmo/wp-content/uploads/2011/06/ustawa_o_nasiennictwie.pdf

niedziela, 15 maja 2011

Watykańskie oświadczenie w sprawie zmian klimatu


Grupa robocza zorganizowana przez Pontyfikalną Akademię Nauk zapoznawała się ze zmianami klimatu i stanem lodowców górskich, ich cofaniem się, przyczynami i konsekwencjami tegoż. W raporcie opracowanym w kwietniu bieżącego roku stwierdzają oni, że ludzie przyczynili się do zmian klimatu i będą musieli z nimi żyć. Naszym obowiązkiem jest zminimalizować te zagrożenia oraz pomóc społecznościom w przystosowaniu się do zmian, których nie można powstrzymać. Wzywają oni także społeczności międzynarodowe do redukcji emisji gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń, a także zmniejszenia zachodzących niekorzystnych zmian w przyrodzie."W duchu wspólnotowej, lecz zróżnicowanej odpowiedzialności przyjmujemy nasze obowiązki jako służbę innym oraz planecie błogosławionej przez dar życia" - czytamy w raporcie.
http://www.vatican.va/roman_curia/pontifical_academies/acdscien/2011/PAS_Glacier_110511_final.pdf

poniedziałek, 9 maja 2011

Dalszy ciąg walki o las w Chimkach

Siły specjalne rosyjskiej policji OMON zatrzymały w niedzielę w podmoskiewskich Chimkach około 30 obrońców środowiska naturalnego, którzy protestowali przeciwko wycinaniu pobliskiego lasu pod budowę autostrady Moskwa-Petersburg. Wśród zatrzymanych znaleźli się m.in. przywódczyni Ruchu Obrony Lasu Chimkińskiego Jewgienija Czirikowa, lider demokratycznej partii Jabłoko Siergiej Mitrochin, koordynator radykalnego Frontu Lewicowego Siergiej Udalcow i znany ekolog Jarosław Nikitienko. Według Czirikowej, część zatrzymanych została brutalnie pobita. OMON interweniował, gdy uczestnicy akcji po zakończeniu wiecu wyruszyli w kierunku Lasu Chimkińskiego. "Hańba! Faszyści! To nasz las!" - skandowali protestujący.
Spór o budowę w rejonie Chimek odcinka płatnej autostrady Moskwa-Petersburg trwa od kilku lat. Przeciwko obecnemu wariantowi przebiegu drogi, wymagającemu wycięcia w Lesie Chimkińskim pasa o szerokości 80-100 metrów, ostro protestują mieszkańcy Chimek i obrońcy przyrody. Zdaniem ekologów, istnieją inne, bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego warianty poprowadzenia autostrady, na przykład wzdłuż linii kolejowej Moskwa-Petersburg. Konflikt dotyczy przebiegu drogi na odcinku pomiędzy 15. a 58. kilometrem, którego część przecina Las Chimkiński. Wycinanie drzew, mimo protestów ekologów, już się rozpoczęło.

piątek, 6 maja 2011

Uchodźcy z Afryki we Włoszech

Prawie ośmiuset uchodźców z Afryki Północnej przypłynęło wczoraj i dziś w nocy na włoską Lampedusę. W sumie, w ostatnich kilku miesiącach przez niewielką wyspę na Morzu Śródziemnym przewinęło się ponad 30 tysięcy uchodźców.

Wczoraj na Lampedusę przypłynęli w większości mężczyźni, poza tym 40 kobiet i czworo dzieci - wszystkie informacje zbierał jeden z pracowników Czerwonego Krzyża. Imigranci zostali przewiezieni do specjalnego centrum na wyspie, tam wszyscy muszą być zidentyfikowani, co jest o tyle trudne, bo wielu uchodźców nie miało dokumentów. Później zostaną oni rozwiezieni do obozów dla uchodźców na terenie Włoch i to władze w Rzymie zdecydują co dalej.

Nierówności społeczne w krajach rozwiniętych

W ciągu ostatnich 20 lat nierówności dochodowe w najbardziej rozwiniętych krajach świata znacznie się zwiększyły, a Polska znalazła się w czołówce krajów o największym rozwarstwieniu społecznym – wynika z najnowszych danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

W większości krajów OECD dochody 10% najbogatszych gospodarstw domowych rosły szybciej niż 10% najbiedniejszych rodzin. Średnio dochody najbogatszych obywateli państw OECD w ciągu ostatnich 20 lat rosły o 2,0% rocznie, a najbiedniejszych o 1,4%. Różnice między najbogatszymi i najbiedniejszymi gospodarstwami najszybciej rosły w Izraelu, Szwecji, Australii i Niemczech, a najprędzej zmniejszały się w Hiszpanii, Grecji, Chile i Irlandii. W Izraelu i Japonii realne dochody najbiedniejszych 10% gospodarstw domowych w ciągu ostatnich 20 lat nawet spadły. Obecnie w krajach OECD średni dochód najbogatszych 10% obywateli jest około dziewięć razy wyższy niż 10% najbiedniejszych.

Polska znajduje się w czołówce krajów o największym rozwarstwieniu społecznym, ponieważ średnie dochody najbogatszych Polaków są 13,5 razy wyższe niż dochody najuboższych obywateli naszego kraju.

Walka o las w Chimkach w Rosji

Aktywiści ekologiczni wciąż walczą o uratowanie lasu w Chimkach. Wczoraj rano udali się na miejsce wycinki, gdzie natknęli się na pracujące maszyny, pilnowanych przez pracowników ochrony. Gdy aktywiści zaczęli się domagać dokumentów od ochroniarzy, zostali pobici. Wycinka jest prowadzona, mimo braku stosownych zezwoleń. Policja została wezwana, ale nie interweniowała.
Przez cały dzień, ekolodzy wydzwaniali do różnych urzędów, jednak nikt nie zjawił się, by skontrolować zezwolenia na wycinanie lasu. Dlatego aktywiści postanowili rozbić obóz i bronić lasu własnymi siłami. Wycinka była kontynuowana w nocy. Ochroniarze znów pobili ekologów i zmusili ich do skasowania zdjęć na telefonach.

środa, 4 maja 2011

Nowy premier tybetańskiego rządu na uchodźstwie

Przywitanie

Alterglobalizm? A cóż to jest? I chrześcijański? To już w ogóle. Może to jakaś sekta?

Nie. To strefa dla alterglobalistów-chrześcijan.
Alterglobalizm - to sposób myślenia i ruch społeczny. Alterglobalizm jest zróżnicowany - krytykuje, wychodząc z różnorodnych pozycji, globalny kapitalizm. Nie znaczy to jednak, że krytykuje globalizację jako całość, proponuje tylko jej inny, sprawiedliwszy i lepszy model.
Alterglobalizm proponuje więcej sprawiedliwości, solidarności, etyki w globalnej gospodarce, kulturze, ekologii.

A chrześcijaństwo? Chrześcijanie winni troszczyć się o świat wokół nich, aby był lepszy, uczciwszy, bardziej przyjazny każdemu człowiekowi.

Na naszym blogu będą ukazywały się newsy i artykuły o tematyce odpowiadającej temu przesłaniu.
Zapraszamy Was - czytelników - do współpracy przez komentarze na naszym blogu, a także nadsyłanie własnych tekstów.